Cukrovka není výlučným zdravotním problémem pouze u lidí; postihuje také naše čtyřnohé přátele, kde stejně jako u lidí je spojena s nedostatečnou produkcí inzulínu v těle. Počet psů trpících cukrovkou bohužel stále roste, a to především u nekastrovaných fenek středního a staršího věku, které mohou mít narušenou hormonální rovnováhu v důsledku hárání. Některá plemena jsou náchylnější na cukrovku než jiná, například teriéři, jezevčíci a němečtí ovčáci.
Příznaky cukrovky u psů
Poznat cukrovku u psa včas je klíčem k tomu, aby byla zahájena vhodná léčba, která zlepší kvalitu života vašeho mazlíčka a prodlouží jeho život. Zde jsou některé hlavní příznaky cukrovky u psů:
· Zvýšená žízeň a častější močení: Pokud si všimnete, že váš pes pije více vody než obvykle a chce častěji venčit, může to být známka cukrovky. Cukrovka způsobuje, že tělo ztrácí více tekutin močením.
· Ztráta hmotnosti: Navzdory zvýšenému příjmu potravy může váš pes ztrácet na váze. To může být způsobeno tím, že tělo nemůže využít cukr z potravy kvůli nedostatečnému množství inzulínu.
· Dech páchnoucí po ovoci: Charakteristickým příznakem cukrovky u psů může být dech páchnoucí po ovoci. To je způsobeno zvýšenou hladinou cukru v krvi a vydechováním ketonů.
· Změny v chování: Pes s cukrovkou může být unavený, ospalý a mít méně energie než obvykle. Může být také podrážděný nebo apatický.
Diagnóza a léčba psí cukrovky
Pokud si všimnete jakýchkoli změn v chování nebo zdraví vašeho psa, které by mohly naznačovat cukrovku, je důležité navštívit veterináře. Diagnóza cukrovky u psů se provádí pomocí krevního testu, který měří hladinu glukózy v krvi.
Léčba cukrovky u psů zahrnuje pravidelné podávání inzulínu a správnou dietu. Inzulín je podáván injekcemi – veterinář vás naučí, jak je aplikovat doma. Důležité je také sledovat hladinu cukru v krvi a pravidelně chodit na kontroly.