Epidemie koronaviru je na vzestupu. Jak riziko nakažení snížit na minimum?

Každým dnem přibývá nejenom nakažených, ale i hospitalizovaných s covidem. Nemocnice se shodují, že mezi nemocnými s vážným průběhem choroby dominují neočkovaní. Jejich průměrný věk je 60 let.

I z tohoto důvodu je očkování stále hlavní obranou před tímto zrádným onemocněním. Zrádným v tom smyslu, že jeden jím projde bez příznaků a druhého zabije. A vy nemáte tušení, do jaké skupiny patříte. Proto by se naočkovat měli i mladí a zdraví jedinci. Covid si totiž nevybírá.

Zrádný dlouhý covid

Další zrádností je tzv. dlouhý covid. Toto onemocnění se může stát naším nevítaným společníkem po celé měsíce. Ve hře je i trvalé poškození plic, srdce i dalších orgánů. Stejně jako postvirální únavový syndrom a syndrom postintenzivní péče projevující se extrémní únavou a mozkovou mlhou. Zkrátka se nebudete schopni soustředit. Není seznam těchto nepříjemných komplikací pádným důvodem, proč se nechat naočkovat? Samozřejmě, že je!

Proč se nechat naočkovat?

Vakcinace bezesporu je nejvíce efektivní způsob, jak šíření viru zastavit. Očkování vám sice stejně jakékoliv jiné očkování stoprocentně nezaručí, že se nenakazíte, ale ochrání vás před smrtí a vážným průběhem nemoci. Což mimo jiné dokazuje fakt, že v nemocnicích v současné době z velké většiny končí právě neočkování. Ne nadarmo ministr zdravotnictví prohlásil, že se jedná o epidemii neočkovaných. Očkováním navíc nechráníte jen sebe, ale i ty, pro něž vakcinace nepřipadá v úvahu z vážných zdravotních důvodů.

Ruce, rozestupy, roušky

Další způsoby ochrany jsou už známé. Jedná se o pověstné 3R – ruce, rozestupy a roušky, spíše respirátory. Často si pečlivě myjte ruce, pokud používáte dezinfekci, zaměřte se spíše na tu hypoalergení, která je šetrná ke kůži rukou. Také je vhodné se vyhýbat místům s velkým počtem lidí. A ústa a nos si chraňte kvalitním respirátorem. Podle nejnovějších vládních nařízení je třeba respirátor nosit i na pracovišti (pokud od kolegy nedodržíte rozestup 1,5 metru). I nadále je nutností nosit respirátor ve všech uzavřených prostorách a prostředcích městské hromadné dopravy.

Jakou filtrační třídu?

K tomu, aby vás však respirátor skutečně ochránil, musí být certifikovaný, vyrobený z kvalitních materiálů a disponovat patřičným stupněm ochrany. Tzv. filtrační třída zaručuje, před čím vás daný model ochrání. Na trhu najdeme respirátory tří filtračních tříd – FTP1 až FTP 3. Před viry a infekčními onemocněními nejlépe chrání respirátory třetí filtrační třídy FTP3. Velmi slušnou ochranu ovšem představují i kvalitní respirátory FTP2.

Výrobce a země původu

Nepodceňujte ovšem ani výrobce a zemi původu daného produktu. V každém případě upřednostňujte certifikované a evropské (ještě lépe české) výrobce před asijskými padělky. Mezi nimi totiž najdete si spoustu falešných a nekvalitních modelů, které vás vůbec neochrání. Kvalitu respirátorů ovšem také snižují nevhodné obaly, vlhké prostředí a způsob skladování.

Dobře čtěte etikety

A pokud ji na výrobku nenajdete nebo pokud text etikety není v češtině, raději ho vraťte zpět do regálu. Hlavní pozornost zaměřte na značku C E, která je jakýmsi poznávacím znamením, že v ruce držíte pomůcku vyhovující přísným požadavkům evropských standardů. Konkrétně v případě respirátorů se jedná o produkt v souladu s normou EN 149+A1, která garantuje konkrétní parametry filtrační účinnosti a prodyšnosti (FFP2 a FFP3).

Věřte českým výrobcům

Velmi kvalitní respirátory najdete v portfoliu českého výrobce GOOD MASK. Ty disponují hned dvěma ochrannými filtračními vrstvami. Spolu s viry a kapénkami vás tak ochrání i před bakteriemi a prachem. Prokázaná a certifikátem doložitelná účinnost respirátorů GOOD MASK je přitom vyšší než 95 %, což je více než slušné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient