Jak udržovat letní pneumatiky?

Spousta motoristů vyměňuje a kontroluje pneumatiky pouze dvakrát za rok – při výměně zimních pneumatik na letní a naopak. Jestliže ale chcete zajistit dlouhou životnost pneumatik, pak byste jim měli věnovat pravidelnou péči. Letní pneumatiky by se měly kontrolovat vícekrát do roka než pouze dvakrát. V dnešním článku se podíváme, jak o letní pneumatiky pečovat.

Pokud byste měli na svém vozidle nekvalitní pneumatiky, ovlivní to jeho jízdní vlastnosti. Prodlužuje se délka brzdné dráhy, zvyšuje se riziko smyku a také se snižuje životnost pneumatik. Pokud nemáte správně letní pneumatiky nahuštěné, dochází ke zvyšování spotřeby paliva.

Zkontrolujte hloubku dezénu

V první řadě byste se měli dívat, zda je správná hloubka dezénu a zda se neblíží kritické hranici. U letních pneumatik je zákonem stanovený limit 1,6 mm. Jakmile se blížíte k tomuto limitu, je nezbytné pneumatiky vyměnit. Hloubku dezénu kontrolujte pomocí speciálního měřiče, který je k tomu určen. Vždy byste měli měřit na všech čtyřech pneumatikách, a to v každé hlavní drážce a v dalších dvou bodech.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Aby byla jízda bezpečná, měli byste dodržovat také správný tlak v pneumatikách. Jestliže jsou pneumatiky nesprávně nahuštěné, může to zvyšovat spotřebu vozidla, ale také nerovnoměrně opotřebovávat pneumatiky. Správný tlak pro pneumatiky najdete u konkrétního vozidla, a to buď v návodu k použití, případně pod krytem víčka nádrže. Každé vozidlo tyto údaje má uvedené jinde. Pokud budete chtít využít výkup aut a své vozidlo dát do výkupu, dbejte na to, aby byly pneumatiky v dobrém stavu, protože i tak zvyšujete jeho hodnotu.

Nepravidelné opotřebení

Také se dívejte na to, zda nejsou pneumatiky nepravidelně opotřebené, protože to může signalizovat značné problémy s vozidlem. Takové pneumatiky vám říkají, že je například špatné geometrie, nebo jsou pneumatiky přehuštěné. Najděte si prodejce pneumatik, který má na pneumatiky na auto esa v rukávu a kupte si kvalitní pneumatiky. Pokud o ně budete pečovat pravidelně, pak vám dlouho vydrží a můžete si být jisti, že taková investice se vyplatí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient