Jaký je rozdíl mezi hliníkovými profily na stavbu a profily ze železa nebo dřevěnými konstrukčními prvky na terasu nebo venkovní zastřešení?

Hliníkové profily, profily ze železa a dřevěné konstrukční prvky jsou všechny různé materiály, které se používají k výrobě různých konstrukcí a produktů. Zde jsou některé rozdíly mezi těmito materiály v případě stavby terasy nebo venkovního zastřešení.

Hmotnost

Hliníkové profily jsou mnohem lehčí než profily ze železa nebo dřevěné konstrukční prvky. To znamená, že jsou snadněji manipulovatelné a umožňují snadnější instalaci a údržbu. Hliníkový profil je velmi lehký, s průměrnou hmotností kolem 2,7 kg/m, dřevěný profil má větší hmotnost než hliníkový profil, s průměrnou hmotností kolem 6-8 kg/m a nejtěžsí je železo s průměrnou hmotností kolem 15-20 kg/m (v závislosti na průměru a tloušťce profilu).

Odolnost

Hliníkové profily jsou odolné proti korozi, zatímco profily ze železa mohou být náchylnější k poškození a korozi. a Dřevěné konstrukční prvky pak poléhají povětrnostnbím podmínkám nejvíce, zejména pak vlhkosti, reagují ale i na přímé slunce a horko.

Design

Hliníkové profily nabízejí vysokou flexibilitu tvarování a lze je tak snadno přizpůsobit designu, zatímco železné profily jsou obvykle méně variabilní a dřevěné prvky jsou obvykle více robustní.

Náklady

Hliníkové profily bývají dražší než profily ze železa nebo dřevěné konstrukční prvky. Avšak, díky svým vlastnostem, jako jsou nižší hmotnost a vyšší odolnost, mohou být v dlouhodobého hlediska výhodnější.


TIP: Navštivte e-shop na hliníkové profily Profimet.


Údržba

Hliník je odolný proti korozi, takže údržba hliníkových profilů je minimální. Stačí jen pravidelně otírat profily čistým hadříkem nebo vodou a mytím. Profily ze železa jsou být náchylné k korozi, takže údržba železných profilů může být náročnější. Je nutné pravidelně kontrolovat a lakovat nebo natírat, a určitě doporučujeme nejprvě ošetřit profily proti korozi speciálními barvami. Dřevěné konstrukční prvky vyžadují pravidelnou údržbu, aby se udržela jejich pevnost a kvalita. Dřevo by mělo být chráněno před vlhkostí a škůdci, a pokud je potřeba, mělo by být natřeno, mořeno nebo lakováno. Opět je třeba předem opatřit ochranou penerací.

Opracovávání

Hliník může být svépomocí doma řezán, ohýbán a tvarován pomocí různých nástrojů, jako jsou pilníky, brusky, vyvrtávače a ohýbačky. Je důležité, aby byl hliník chráněn před poškozením při zpracování a aby se používaly správné nástroje a bezpečnostní opatření. Železo je náročnější na opracovávání, ani to však není neřešitelné. Složitější je spojování – na hliníkové profily obvykle existují normované spojky, železo se najčastěji svařuje. Nejsnadnější je potom svépomocí opracovávání dřeva.

    Diskuze

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Přejít nahoru
    Tvorba webových stránek: Webklient