Jakým jídlům se vyhnout, chcete-li mít zdravé zuby

Jistě chcete jako spousta lidí na světě mít krásné, zářivé a zdravé zuby, jako mají mnohé světové celebrity. Co když ale se o své zuby staráte, pečlivě, pravidelně a důkladně si je čistíte a i přesto, že se stomatologicka klinika stala součástí vašeho života, zubař vám sdělil, že máte zubní kaz. Říkáte si, jak je to možné? Samotná péče o zuby není dostačující, pokud pravidelně a ve velkém množství jíte potraviny, které neprospívají vašim zubům. Které potraviny to jsou?

Kyselé ovoce

I když citrusové plody obsahují spoustu zdravých látek a hodně vitaminu jakým je například vitamin C, zároveň zubům i škodí. Odborníci doporučují, že bychom neměli jíst nebo pít příliš mnoho šťáv  z grepu nebo citronu. Toto ovoce je hodně kyselé a při pojídání těchto plodů dochází k porušování skloviny zubu. Pokud se nechcete vzdát tohoto ovoce, můžete vyzkoušet třeba pomerančovou šťávu, která tolik nepoškozuje zubní sklovinu.

Sladké bonbony

Obecně sladkosti a bonbony, které mají lepivou konzistenci, negativně působí na zuby. Obzvláště pokud máte rádi karamelky, gumové medvídky atd., dáte svým zubům hodně zabrat. Bonbony se totiž nalepí na zuby a také do prostoru mezi zuby a zde se zdržují dlouhou dobu. Bakterie tak mají dostatek cukru a mohou vašim zubům škodit tak, že “rozpouští” ochrannou část skloviny a tím pádem vznikne zubní kaz.

Další bonbony

Mezi další bonbony, které se nepřilepují na zuby jako výše zmiňované, patří tvrdé bonbony. Tyto bonbony cucáme delší dobu a cukr se tak uvolňuje postupně. Díky tomu bakteriím poskytujeme dostatek času, aby vytvořily kyseliny, které nejsou bezpečné. Často jsou tyto bonbony ochuceny kyselinou z citronu a ta škodí zubní sklovině.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient