Pomůže čistička vzduchu v boji proti koronaviru?

Nošení roušek a dodržování dostatečné vzdálenosti riziko nákazy koronavirem snižuje. Jak jsou na tom čističky vzduchu? Fungují? Mají nějaký účinek? Má smysl je pořídit do firmy nebo domácnosti?

Na začátku je třeba říct, že existují dvě kategorie: filtry a sanitizéry. Některé čističky vzduchu kombinují obě dvě. Filtry mají zlepšit kvalitu ovzduší tím, že odstraní fyzické drobné částice – prach, pyl, zvířecí srst i viry. Dnešní HEPA filtry jsou citlivé a vzduch zbaví i plísní, bakterií a virů. Sanitizéry častokrát využívají UV záření.

Pro vaši informaci: Mluví se o tom, jestli náhodou nemůže šíření koronaviru napomáhat také klimatizace. Odborníci se na jednoznačném rozhodnutí nedokážou shodnout.

Funguje tohle proti COVID-19?

Ano, čistička vzduchu je účinnou pomocí pro čištění vzduchu. HEPA filtry jsou navrženy tak, aby zachytávaly i částice o průměru pouhých 0,01 mikronu (to je zlomek průměru lidského vlasu). Filtry obsahující generátor UV záření bakterie a viry ničí zase vystavením ultrafialovému záření.

Je však potřeba říct, že na 100% odstranění virů může být potřeba vícero průchodů HEPA filtrem. To stejné platí pro UV záření, pro úplné zneškodnění viru COVID-19 je třeba delšího působení.

Kam se čističky vzduchu hodí?

Domácnost je pravděpodobně nejbezpečnějším místem, kde se v současné době můžete vyskytovat. Obzvlášť v případě, kdy všichni členové domácnosti nosí poctivě roušku a dodržují rozestupy pokaždé, když jdou ven. Pokud ale doma máte nakaženého, může být čistička vzduchu poměrně užitečná a pomůže vás před virem ochránit.

Jiná je situace v zaměstnání. Tam má čistička vzduchu skutečné opodstatnění, protože se tam denně setkává řada lidí z různých prostředí, a především tam spolu sedí dlouhé hodiny.

Jak vybrat dobrou čističku?

Pohlídejte si, aby měla HEPA filtr, a vyhněte se čističkám produkujícím ozón. Ten při delším vdechování může způsobovat podráždění hrdla, kašel či dušnost.

Čističky, ale také klimatizace nebo kamna pořídíte na Okay.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient