Proč si udělat terasu právě ze dřeva?

Každý majitel zahrádky by si měl u domku nebo chatky udělat alespoň malou terasu, na které bude moci jíst na čerstvém vzduchu, odpočívat nebo toto místo používat jako venkovní obývací pokoj.

Samozřejmě, že realizace takovéhoto projektu není snadná, avšak investovaný čas i peníze se nakonec rozhodně vyplatí.

Dřevo je vhodný materiál

Základem je vybrat si vhodný materiál. Mnoho lidí dnes dává přednost venkovní dlažbě, případně litému betonu, avšak dřevěná podlaha má také něco do sebe. Na rozdíl od jiných druhů podloží se hodí prakticky kamkoliv, třeba i do moderně laděného prostředí.

Navíc dřevo krásně voní a má příjemnou texturu. Také se snadno nahřívá od sluníčka, a z toho důvodu se po něm dobře chodí i bez ponožek.

Samozřejmě má i tento materiál pár neduhů. Jedním z těch nejzásadnějších je odolnost. Ta je sice docela velká vůči mechanickému poškození, avšak přírodní jevy a hmyz mohou dávat dřevu pořádně zabrat.

Proto je nutné terasová prkna pravidelně natírat vhodnými oleji. Pouze tak si dokáží udržet své kvality. Hodně se toho však dá udělat i při samotném budování.

Vhodný sklon

Dřevěným konstrukcím vadí hlavně voda, a proto je nezbytné ji držet od terasy co nejdál. Toho se dá dosáhnout třeba vhodným sklonem. Terasa by měla být postavena se sklonem okolo dvou stupňů. Takto totiž po ní bude stékat dešťová voda pryč a prkna proto nebudou dlouhodobě vystavována vodnímu živlu. Vhodného sklonu je možné docílit například pomocí rektifikačních terčů.

Aby všechny voda odtekla pryč, je nezbytný nejen dobrý sklon terasy, ale zároveň je chytré pojistit se i terasovými podložkami. Ty brání jednotlivým prknům v těsném kontaktu, což má za následek lepší schnutí.

Vhodné rektifikační terče i distanční podložky na terasy je možné za velmi dobré peníze koupit například v obchodě gardina.cz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient