Vlastní bydlení i podnájem mají řadu plusů i minusů. Zájem o pronájmy se opět zvedá, přesto většina Čechů preferuje bydlet ve vlastním. V případě potřeby totiž mohou přistoupit na prodej bytu. Praha k tomu nabízí ty nejlepší podmínky. Zájem o bydlení je zde totiž největší.
Pronájem jako stigma? To už neplatí
Češi obecně milují vlastní bydlení. Bydlení v pronájmu vnímají jako vyhazování peněz za něco, co nikdy nebude jejich. Tento názor se zrodil před několika lety na základě srovnání rozdílu mezi výší nájemného a výší platby za hypotéku. Měsíční splátka hypotéky mnohdy vycházela výhodněji, než měsíční nájem. Lidé proto začali upřednostňovat koupi vlastního bytu.
Ovšem situace se pomalu obrací a podnájmy začínají být opět atraktivní. Ceny bytů na trhu s nemovitostmi strmě stoupají. Nejvíc samozřejmě v Praze, kde se cena za metr čtvereční šplhá i nad sto tisíc. Došlo také ke zpřísnění podmínek pro udělování hypoték, které se tak staly méně dostupné. Mladí lidé navíc nespěchají se zakládáním rodiny a nemají takovou potřebu bydlet ve vlastním.
Výhody bydlení v podnájmu
- Nevyžaduje žádné velké vstupní investice. Nemusíme mít žádné úspory.
- Nemusíme mít jasnou představu o tom, kde se chceme usadit.
- Je výhodný jako krátkodobé řešení. Pokud se nám v dané lokalitě nelíbí, najdeme si jiný podnájem.
- Nemusíme se starat o nemovitost a vynakládat na ni další náklady.
- Nejsme vázáni majetkem.
Podnájem je velkou výhodou pro všechny, kteří se ještě nechtějí usadit a neví ani kde. Stejně tak i pro všechny, kteří často cestují, nebo ještě neplánují založit rodinu. A pokud se zhorší naše finanční situace, můžeme vyměnit byt za menší, nebo se odstěhovat do levnější lokality. Výhodou pronájmu je také to, že na nás neleží žádné břemeno péče o nemovitost. Zkrátka jen bydlíme.
Nevýhody bydlení v podnájmu
- Z dlouhodobého hlediska nemusí být výhodný.
- Nemůžeme provádět žádné opravy nebo rekonstrukce bez souhlasu majitele.
- Majitel může zvednout nájem.
Pokud chceme někde žít déle, pak se podnájem stává nevýhodným. S bytem nelze nakládat podle libosti a upravit si ho tak, abychom se v něm cítili skutečně doma. Nevyplatí se do něj ani investovat, protože bychom vkládali peníze do cizího majetku. Problémem někdy může být i závislost na majiteli. Nikdy nevíme, s čím přijde a jaké podmínky stanoví.
Vlastní bydlení je splněným snem
Bydlet ve vlastním zůstává snem mnoha Čechů. Především pokud se jedná o rodinný dům se zahradou. Češi zkrátka rádi budují svůj domov. Jsou ochotni dojíždět za prací, pokud se budou moct usadit ve vlastním domě v klidné lokalitě.
Češi s oblibou kupují nemovitosti. Mladí lidé mají zájem především o menší byty. Nejdříve v nich sami bydlí a později je pronajímají. Tento trend je čím dál silnější.Rovněž roste popularita investičního bydlení . Čím dál víc lidí v takovém bytě často nebydlí, ale dál ho pronajímá, nebo ho opraví a prodají.
Výhody vlastního bydlení
- Je-li hypotéka výhodná, vlastní bydlení vyjde levněji než platit nájem.
- Budujeme vlastní domov, který můžeme upravovat dle své libosti.
- Bydlení můžeme později pronajímat a uchovat si ho jako zdroj příjmů.
Investování do nemovitostí je jednou z nejbezpečnějších forem zhodnocení peněz. Ceny realit neustále rostou. Stojí proto za to vložit peníze do koupi bytu nebo domu, které v budoucnu můžeme pronajímat nebo výhodně prodat.
Nevýhody vlastního bydlení
- Velmi vysoká pořizovací hodnota.
- Neminou nás náklady a starosti na pořízení i na údržbu.
- Jsme zatíženi majetkem, který vyžaduje čas a peníze.
Starosti se nám nevyhnou ani v případě, že se rozhodneme byt v budoucnu pronajímat. Nájemníci se mohou často střídat a být nespolehliví.
Je pro vás lepší nájem, nebo usilujete o vlastní bydlení?