Prodej bytu Praha: zbavit se bytu nebo ne?

Vlastní bydlení i podnájem mají řadu plusů i minusů. Zájem o pronájmy se opět zvedá, přesto většina Čechů preferuje bydlet ve vlastním. V případě potřeby totiž mohou přistoupit na prodej bytu. Praha k tomu nabízí ty nejlepší podmínky. Zájem o bydlení je zde totiž největší.

Pronájem jako stigma? To už neplatí

Češi obecně milují vlastní bydlení. Bydlení v pronájmu vnímají jako vyhazování peněz za něco, co nikdy nebude jejich. Tento názor se zrodil před několika lety na základě srovnání rozdílu mezi výší nájemného a výší platby za hypotéku. Měsíční splátka hypotéky mnohdy vycházela výhodněji, než měsíční nájem. Lidé proto začali upřednostňovat koupi vlastního bytu.

Ovšem situace se pomalu obrací a podnájmy začínají být opět atraktivní. Ceny bytů na trhu s nemovitostmi strmě stoupají. Nejvíc samozřejmě v Praze, kde se cena za metr čtvereční šplhá i nad sto tisíc. Došlo také ke zpřísnění podmínek pro udělování hypoték, které se tak staly méně dostupné. Mladí lidé navíc nespěchají se zakládáním rodiny a nemají takovou potřebu bydlet ve vlastním.

Výhody bydlení v podnájmu

 • Nevyžaduje žádné velké vstupní investice. Nemusíme mít žádné úspory.
 • Nemusíme mít jasnou představu o tom, kde se chceme usadit.
 • Je výhodný jako krátkodobé řešení. Pokud se nám v dané lokalitě nelíbí, najdeme si jiný podnájem.
 • Nemusíme se starat o nemovitost a vynakládat na ni další náklady.
 • Nejsme vázáni majetkem.

Podnájem je velkou výhodou pro všechny, kteří se ještě nechtějí usadit a neví ani kde. Stejně tak i pro všechny, kteří často cestují, nebo ještě neplánují založit rodinu. A pokud se zhorší naše finanční situace, můžeme vyměnit byt za menší, nebo se odstěhovat do levnější lokality. Výhodou pronájmu je také to, že na nás neleží žádné břemeno péče o nemovitost. Zkrátka jen bydlíme.

Nevýhody bydlení v podnájmu

 • Z dlouhodobého hlediska nemusí být výhodný.
 • Nemůžeme provádět žádné opravy nebo rekonstrukce bez souhlasu majitele.
 • Majitel může zvednout nájem.

Pokud chceme někde žít déle, pak se podnájem stává nevýhodným. S bytem nelze nakládat podle libosti a upravit si ho tak, abychom se v něm cítili skutečně doma. Nevyplatí se do něj ani investovat, protože bychom vkládali peníze do cizího majetku. Problémem někdy může být i závislost na majiteli. Nikdy nevíme, s čím přijde a jaké podmínky stanoví.

Vlastní bydlení je splněným snem

Bydlet ve vlastním zůstává snem mnoha Čechů. Především pokud se jedná o rodinný dům se zahradou. Češi zkrátka rádi budují svůj domov. Jsou ochotni dojíždět za prací, pokud se budou moct usadit ve vlastním domě v klidné lokalitě.

Češi s oblibou kupují nemovitosti. Mladí lidé mají zájem především o menší byty. Nejdříve v nich sami bydlí a později je pronajímají. Tento trend je čím dál silnější.Rovněž roste popularita investičního bydlení . Čím dál víc lidí v takovém bytě často nebydlí, ale dál ho pronajímá, nebo ho opraví a prodají.

Výhody vlastního bydlení

 • Je-li hypotéka výhodná, vlastní bydlení vyjde levněji než platit nájem.
 • Budujeme vlastní domov, který můžeme upravovat dle své libosti.
 • Bydlení můžeme později pronajímat a uchovat si ho jako zdroj příjmů.

Investování do nemovitostí je jednou z nejbezpečnějších forem zhodnocení peněz. Ceny realit neustále rostou. Stojí proto za to vložit peníze do koupi bytu nebo domu, které v budoucnu můžeme pronajímat nebo výhodně prodat.

Nevýhody vlastního bydlení

 • Velmi vysoká pořizovací hodnota.
 • Neminou nás náklady a starosti na pořízení i na údržbu.
 • Jsme zatíženi majetkem, který vyžaduje čas a peníze.

Starosti se nám nevyhnou ani v případě, že se rozhodneme byt v budoucnu pronajímat. Nájemníci se mohou často střídat a být nespolehliví.

Je pro vás lepší nájem, nebo usilujete o vlastní bydlení?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient