Když se řekne euro paleta, každý si asi představí její dřevěnou variantu. Ta však, i když je stále nejpoužívanější, má své nedostatky, které jsou při dlouhodobém a pravidelném používání značně nepraktické. Tyto nedokonalosti dokáží napravit palety z plastu. Plastové palety se vyrábí ve stejných standardizovaných rozměrech jako dřevěné. Lze je tak také skládat na sebe, perfektně padnou do běžných regálů a skladů a skládají se do dodávek a kamionů. V tom všem jsou tyto materiály stejné. V čem ale plast dřevo poráží?
Delší životnost a vyšší odolnost
Možná si říkáte, že plast není z hlediska ekologie tou nejvhodnější volbou. Je však nutné se na tento problém podívat hlouběji. Vykazuje mnohem vyšší životnost. Plastová paleta vydrží sloužit mnohem déle, je totiž výrazně méně náchylná na mechanické poškození. Tak negativní vliv jako na dřevěnou na ni nemají ani nepříznivé počasí a chemikálie. Plastové palety jsou podle konkrétního druhu plastu (polypropylen, polyetylen) a technologie zpracování schopné snášet teploty od -20 °C do 60 °C. Zničit nebo poškodit natolik, aby se stala nefunkční, lze paletu z plastu jen těžko. Disponuje oproti dřevu také nižší pravděpodobností, že se z ní budou oddělovat úlomky, které by mohly poškodit zboží na ní umístěné, či dokonce zranit někoho, kdo s paletou pracuje. S tím souvisí i otázka bezpečnosti. Některé plastové euro palety jsou opatřeny speciálními okraji, které při přepravě brání posouvání palet. Navíc nehrozí, že by z nich trčely hřebíky a lámaly se třísky. Co se ekologie týká, firma Schoeller Allibert, která se výrobě plastových palet věnuje, přichází pravidelně s inovacemi, pomáhající rozvoji udržitelných přepravních obalů. Mimo to lze samozřejmě palety poté, co už nemohou sloužit svému původnímu účelu, recyklovat. Uvážíte-li delší časový úsek, plastových palet navíc pro jejich vyšší odolnost použijete méně než dřevěných.
Snadné čištění a praktičtější manipulace
Při jakékoliv manipulaci se zaplněnými paletami se snadno něco rozbije, rozlije apod. Vyčistit plastovou paletu například od zbytků potravin, různých tekutin, barev nebo chemikálií je snazší a levnější než u jiných materiálů. Je také kompletně hygienicky nezávadná, hodí se tak pro použití ve všech odvětvích včetně potravinářského (plastové palety označené jako Hygienické) a chemického průmyslu, který jiné materiály palet vylučuje. Plastová euro paleta má oproti té dřevěné nižší hmotnost. Konkrétní rozdíl závisí na tloušťce a hustotě použitého plastu, obecně však lze říct, že se nesetkáte s plastovou paletou, která by při stejných rozměrech vážila více než dřevěná. Na závěr uveďme jednu čistě praktickou výhodu. Při jakékoliv, byť sebemenší manipulaci s dřevěnou paletou je nutné si navléknout rukavice, reálně totiž hrozí, že se o dřevo odřete či zapíchnete třísku. U plastu tato nutnost odpadá.
Hygienická plastová paleta Maestro
Plastová paleta RackPal