Z cukrovky nemusíte být vystrašení. Respekt na místě ale je!

Cukrovou jen v Čechách trpí více než jeden milion lidí. To je v podstatě každý desátý člověk. Rok co rok s touto diagnózou z lékařské ordinace odchází 60 tisíc. S vyhlídkou přísné diety, nutnosti pravidelného pohybu a pravidelného měření hladiny glukózy v krvi. Tato kombinace, budou-li režim nařízený lékařem dodržovat, pro ně však je příslibem kvalitního života. S cukrovkou se zkrátka dá žít, jen se musí vědět jak na to.

Neuhasitelná žízeň a vylučování enormního množství moči patří mezi první znaky cukrovky. Tato nemoc vzniká, když slinivka břišní nedokáže vytvářet dostatečné množství inzulínu. Hormonu regulujícího hladinu krevního cukru. Ten je pak je v některých případech třeba tělu dodávat. Pacient se pak neobejde bez glukometru a inzulínové jehly, jejichž prostřednictvím je možné udržovat v normě hladinu glukózy. To je v podstatě při léčbě cukrovky nejdůležitější.

Inzulínové injekce, tablety a diety

Pro děti a většinu dospělých jsou inzulínové injekce nezbytné. Nahrazují totiž inzulin, který slinivka není schopná vytvořit. Někteří starší lidé, jejichž tělo inzulin tvoří, si však vystačí s užíváním antidiabetik. A u lehkých případů lze někdy mít nemoc pod kontrolou pouze dietou.

Cukrovka a alternativní medicína

Užívají-li pacienti své dávky inzulinu a dodržují-li dietu zaměřenou na eliminaci cukru, je možné léčbu podpořit i některými z alternativních metod. Doporučuje se naturopatie, fyzioterapie, aromateratie, homeopati a jóga. Důležitá je také úprava jídelníčku. Jemu by měla dominovat strava s vysokým obsahem vlákniny snižující nároky těla na inzulin. Vhodné jsou celozrnný chléb, brambory vařené ve slupce, špenát, potraviny z obilovin s otrubami a mandle. Podle některých terapeutů lze komplikací s cukrovkou předejít užíváním vitaminů a minerálů. Vhodný je především vitaminy C, E, chrom, mangan a zinek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient