Zaměstnaný freelancer?

Pozor na švarcsystém!

Práce na volné noze nemusí být vždy v mezích zákona. Slyšeli jste už o tzv. švarcsystému a víte, jak ho spolehlivě rozpoznat? AK Olomouc vám přináší praktické rady.

Co je švarcsystém?

Bohužel se občas stává, že firmy hledají spolupracovníky na IČO, kteří jsou však fakticky v postavení podřízeného zaměstnavatele. Freelancer se tak stává podřízeným šéfovi, což je jedním ze znaků nelegálního obchodního vztahu, tzv. švarcsystému. Na tuto spolupráci byste nikdy neměli přistoupit, jelikož firmě, ale i vám hrozí vysoké pokuty.

Jaké jsou znaky švarcsystému?

Švarcsystém se vyznačuje několika znaky:

l vztah nadřízenosti a podřízenosti – například stanovená délka a čas pracovní doby či nařízené volné dny,

l práce pro jednoho „zaměstnavatele“ – vystupujete jako zaměstnanec společnosti, například podpisem ve firemním e-mailu,

l práce za předem stanovenou měsíční mzdu – bývá podezřelé, pokud fakturujete pravidelně stejnou částku,

l práce vykonávána díky prostředkům „zaměstnavatele“ pouze v provozovně firmy a na jeho odpovědnost – pravidelné každodenní docházení do kanceláře a využívání firemního počítače atd.

Proč se firmy ke švarcsystému uchylují?

Švarcsystém je sice nelegální, ale i tak značně rozšířený. Setkat se s ním můžete zejména ve službách. „Zaměstnanec“ vykonává práci za stejných podmínek jako běžní zaměstnanci. Má stejné povinnosti a pobírá fixní měsíční částku. Nemá ale uzavřenou tradiční pracovní smlouvu, pracuje na živnostenský list.

Výhody švarcsystému:

l „zaměstnavatel“ neodvádí státu povinné odvody,

l „zaměstnanec“ si díky placení nižších povinných odvodů může vydělat více peněz,

l „zaměstnanec“ může kdykoliv ukončit výkon práce,

l „zaměstnavatel“ může „zaměstnance“ kdykoliv vyhodit.

Nevýhody však převyšují. Nejenže hrozí vysoká pokuta, „zaměstnanec“ není chráněn zákoníkem práce, ale nemá ani žádné nároky na dovolenou, nemocenskou, odstupné, ani jiná tradiční zaměstnanecká práva.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient