Kontaktní čočky a zdravotní problémy

Nosíte kontaktní čočky? Věděli jste, že je nezbytné dodržovat správné hygienické zásady, aby byly vaše oči zdravé? Jestliže nedodržujete pravidla, pak vám mohou hrozit nepříjemné zdravotní problémy. Co se může stát, pokud se nevyvarujete chybám, které stále děláte? Hrozí vám oční záněty, nebo doživotní zákaz nošení kontaktních čoček. V dnešním článku se podíváme na tyto problémy a jejich příčiny podrobněji.

Nejprve přijdou záněty

Lidé nejčastěji chybují v tom, že čočky přenáší delší dobu, než je výrobci doporučené. Spousta lidí si ale myslí, že to není problém, ale přitom opak je pravdou. Kontaktní čočka je pokryta póry, které nelze pouhým okem vidět. Těmito póry prochází voda a vzduch. Jelikož ale dochází k ucpávání těchto póru, může delší nošení čoček způsobit horší vidění.

Problémy přichází také kvůli tomu, že nejsou čočky dostatečně vyčištěné v roztoku, že s nimi manipulujete s neumytými rukami či čočky oplachujete vodou. Sice se nemusí zánět projevit ihned, ale až za čtyři roky.

Nepříjemné vřídky

Jestliže tedy nebudete dodržovat hlavní pravidla při manipulaci a nošení čoček, pak vás nejprve postihnou dobře hojitelné záněty, které se léčí asi měsíc. Po tuto dobu doktoři nedoporučují nosit čočky, protože si musíte do očí dávat antibiotické masti a kapky. Staré čočky je nezbytné zlikvidovat a také byste měli vyhodit pouzdro a roztok, protože se ve všech těchto prvcích objevují ty bakterie, které vám způsobily zánět.

Mezi závažnější onemocnění, které vás může postihnout, patří vředy na rohovce, respektive spojivce. Tato onemocnění poznáte tak, že vám otečou víčka, začnou vám slzet oči a překrví se rohovka. Lékaři vám zakážou nosit kontaktní čočky a doporučí vám raději brýle, protože tato onemocnění jsou vážná a léčí se poměrně dlouho. U extrémních případů se objevuje riziko oslepnutí.

Jaká dodržovat pravidla?

  • Kontaktní čočky vybírejte s odborníkem. Doktor vám poradí, jaké čočky se pro vaše oči hodí, jaké by měly mít parametry.
  • Čočky byste měli vyměňovat, střídat s brýlemi, pokud se nejedná o čočky na 24hodinové nošení.
  • Pravidelně navštěvujte vyšetření vašich očí, ideálně každý půl rok.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru
Tvorba webových stránek: Webklient